Aktualności

Hialuronidaza - stanowisko POLME

Warszawa 2016-01-10

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME”

w sprawie stosowania HIALURONIDAZY przez techników usług kosmetycznych i kosmetologów

W związku z wykonywaniem zabiegów podawania preparatów kwasu hialuronowego przez techników usług kosmetycznych i kosmetologów, wzrasta kolejne niebezpieczeństwo zagrożenia zdrowia i życia osób korzystających z zabiegów medycyny estetycznej, wykonywanych przez osoby nieuprawnione. Związane jest ono z podawaniem HIALURONIDAZY.

HIALURONIDAZA stosowana jest w medycynie estetycznej w leczeniu powikłań wynikających z podawania kwasu hialuronowego (nadkorekcja, zator tętniczy lub żylny), gdyż ma zdolność jego degradacji (rozpuszczania).

HIALURONIDAZA znajduje się naturalnie w jadzie owadów błonkoskrzydłych (pszczół, os, szerszeni) i może być przyczyną wystąpienia reakcji alergicznych, ze wstrząsem anafilaktycznym włącznie. Enzym ten stanowi bowiem, obok fosfolipazy A2, jeden z dwóch głównych alergenów jadu pszczelego. Około połowa ludzi uczulonych na jad pszczeli posiada przeciwciała IgE przeciwko hialuronidazie. Ze względu na podobieństwo struktury hialuronidazy pszczoły i hialuronidazy osy, alergen ten jest główną przyczyną reakcji krzyżowych przeciwciał IgE skierowanych przeciwko jadom tych owadów. Oznacza to, że osoby uczulone jak jad owadów błonkoskrzydłych mogą zareagować wstrząsem na podaną HIALURONIDAZĘ.

Należy pamiętać, że degradacja kwasu hialuronowego przez HIALURONIDAZĘ zwiększa również przepuszczalność tkanki łącznej i zmniejsza lepkość płynów ustrojowych, ułatwiając rozprzestrzenianie drobnoustrojów, toksyn i wstrzykniętych płynów, co może również prowadzić do kolejnych powikłań.

Zastosowanie HIALURONIDAZY jest koniecznością w leczeniu skutków ubocznych po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego, jednego z najbardziej popularnych wypełniaczy zmarszczek. W przypadku zatoru kwasem hialuronowym, HIALURONIDAZA musi zostać podana natychmiast w pełnym zabezpieczeniu przeciwwstrząsowym.

Po podaniu HIALURONIDAZY opisano możliwość wystąpienia działań niepożądanych takich jak: obrzęk w miejscu podania, rumień, niedociśnienie, drgawki, zawroty głowy, dreszcze, nudności, wymioty oraz ciężkie reakcje alergiczne do wstrząsu anafilaktycznego i zgonu włącznie, dlatego HIALURONIDAZA musi być podawana tylko przez odpowiednio przeszkolonych lekarzy, w zabezpieczeniu przeciwwstrząsowym.

Każde podanie kwasu hialuronowego może prowadzić do zatoru. Wynika to z praw statystyki, anomalii anatomicznych czy też złej techniki podania, dlatego zanim Pacjent zdecyduje się na zabieg w gabinecie kosmetycznym powinien zadać sobie pytanie, czy osoba która podaje kwas hialuronowy ma do tego uprawnienia i wiedzę w leczeniu stanów nagłych.

Mamy tylko jedno życie i zabiegi medycyny estetycznej wykonujemy w celu poprawy urody. Brak szybkiego leczenia zatoru prowadzi do rozległej martwicy skóry twarzy, a podanie HIALURONIDAZY, która jest w tym przypadku niezastąpiona, może prowadzić do wstrząsu. Z tego powodu zabiegi podawania kwasu hialuronowego powinien wykonywać odpowiednio przeszkolony lekarz.

Przypominamy Pacjentom również, że ani technik usług kosmetycznych, ani kosmetolog nie są zawodami medycznymi, nie mają więc prawa zbierać informacji o zdrowiu Pacjenta, jak również o jego chorobach. Dlatego też nie mogą określić przeciwwskazań bezwzględnych do wykonania zabiegów estetycznych takich jak choroby autoimmunologiczne, choroby zapalne w zakresie różnych układów, choroby skóry czy też alergie. Wiele przeciwwskazań tzw. względnych jest pozostawiona do decyzji lekarza. Ponadto w zakładzie kosmetycznym nie obowiązuje tajemnica lekarska, gdyż ochrona informacji o stanie zdrowia obowiązuje wyłącznie lekarzy.

Tylko personel medyczny potrafi prowadzić poprawną reanimację i zna zasady stosowania leków znajdujących się w walizce reanimacyjnej. Znajomość powyższych zasad jest konieczna przy leczeniu wstrząsu po podaniu HIALURONIDAZY (lub innych substancji np. koktajli do mezoterapii). W przeciwnym wypadku może wystąpić zgon Pacjenta.

Z wyrazami szacunku

W imieniu Zarządu „POLME”

Dr n.med. Piotr Niedziałkowski

Prezes POLME

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Dołącz do POLME
Nie pamiętasz hasła? Zresetuj je tutaj

Resetowanie hasła

Popraw dane formularza / spróbuj ponownie
Powrót na stronę POLME