Aktualności

Kwas hialuronowy - stanowisko POLME

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME”

w sprawie stosowania KWASU HIALURONOWEGO przez techników usług kosmetycznych, kosmetologów i inne osoby niemedyczne

W związku z licznymi pytaniami pacjentów, Polskie Towarzystwo Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME” postanowiło zająć stanowisko w zakresie uprawnień do stosowania kwasu hialuronowego w iniekcjach.

Żele na bazie kwasu hialuronowego są stosowane do uzupełniania utraconych objętości tkanek, wypełnienia zmarszczek, nawilżania, rewitalizacji i ujędrniania skóry, pobudzania procesów regeneracyjnych czy poprawy konturu twarzy. Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego stanowią wysoki odsetek wszystkich procedur znajdujących zastosowanie w medycynie estetycznej.

Coraz częściej obserwujemy podawanie kwasu hialuronowego przez osoby niemedyczne, w tym przez kosmetyczki i kosmetologów, co wiąże się z możliwością powikłań. Niewiedza pacjentów i wprowadzanie w błąd przez osoby niemedyczne sprawia, że dopiero po fakcie, w szczególności w przypadku wystąpienia powikłań, pacjent dowiaduje się kto i w jakich warunkach powinien wykonywać takie zabiegi.

Polskie Towarzystwo Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME”, w trosce o bezpieczeństwo naszych pacjentów pragnie poinformować, że:

  • Istnieje wiele przeciwwskazań do podania kwasu hialuronowego (stany zapalne ogólne i miejscowe, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, zaburzenia krzepnięcia krwi, przyjmowane leki, niektóre choroby przewlekle, zaburzenia metaboliczne np. cukrzyca), dlatego przed każdym podaniem kwasu hialuronowego musi być zebrany wywiad lekarski z badaniem i oceną badań pacjenta.
  • Pacjent musi być poinformowany o możliwych powikłaniach (obrzęki, siniaki, rumień, zgrubienia, bolesność i nadwrażliwość, infekcje, reakcje zapalne, przebarwienia, guzki i grudki, świąd, rekcje nadwrażliwości, reaktywacja wirusa opryszczki na twarzy, ziarniniaki, pęcherze, pęcherzyki, stwardnienie, obrzęk twarzy, pokrzywka, zapalenie skóry, zanik skóry, bliznowacenie, niedokrwienie, martwica w miejscu podania, teleangiektazje, zaburzenia widzenia po przypadkowej iniekcji dotętniczej) i zapewniony o możliwości ich leczenia przez lekarza, który podaje preparat.
  • Przed podpisaniem zgody na zabieg, zobowiązujemy pacjentów do sprawdzenia nazwy i rodzaju preparatu oraz jego jałowości (oryginalne opakowanie) i stosownych certyfikatów.
  • Zabieg powinien być wykonywany w gabinecie spełniającym standard gabinetu zabiegowego.
  • Po podaniu kwasu hialuronowego pacjent powinien otrzymać stosowne zalecenia i możliwość oceny zabiegu na wizycie kontrolnej przez tego samego lekarza.
  • Powyższe dotyczy również zabiegów wykonywanych w ramach tzw. ćwiczeń, organizowanych przez firmy szkolące. Tu należy zachować szczególną ostrożność i uzyskać kontakt do lekarza odpowiedzialnego za zabieg.
  • Pragniemy przypomnieć, że w każdym przypadku musi być prowadzona odpowiednia dokumentacja medyczna wraz z dokumentacją fotograficzną, która stanowi jej integralną część. Dokumentacja fotograficzna powinna być wykonana profesjonalnym aparatem fotograficznym lub przeznaczonym do tego zestawem. Nagannym jest wykonywanie zdjęć telefonem komórkowym. Dokumentacja medyczna, która składa się z wywiadu, badania fizykalnego i ewentualnych badań dodatkowych oraz fotografii nie powinna być udostępniana osobom trzecim bez zgody pacjenta.
  • Za każdym razem pacjent powinien sprawdzić, czy osoba wykonująca zabieg jest lekarzem (prawo wykonywania zawodu).

Mając na uwadze powyższe, Polskie Towarzystwo Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME” stoi na stanowisku, że wszelkie preparaty kwasu hialuronowego mogą być podawane tylko i wyłącznie przez przeszkolonego lekarza. Potwierdzeniem naszego stanowiska jest treść załączonej do każdego preparatu kwasu hialuronowego ulotki informacyjnej produktu. Zwracamy jednak uwagę, że niektóre firmy nie dołożyły należytej staranności w tłumaczeniu oryginału, dlatego, jeżeli na ulotce w języku polskim nie będzie informacji o tym, że preparat może podawać lekarz, należy poprosić o ulotkę w języku oryginalnym.

Polskie Towarzystwo Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME” zawsze służy pomocą i w przypadku pytań zapraszamy do wysyłania zgłoszeń na naszej stronie: www.polme.pl (rejestr powikłań).

Wierzymy, że nasi pacjenci od tej chwili będą dokonywać tylko prawidłowych wyborów, co zapewni bezpieczeństwo i zadowolenie z wykonanych zabiegów.

Z wyrazami szacunku

W imieniu Zarządu POLME

Dr n. med. Piotr Niedziałkowski

Prezes POLME

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Dołącz do POLME
Nie pamiętasz hasła? Zresetuj je tutaj

Resetowanie hasła

Popraw dane formularza / spróbuj ponownie
Powrót na stronę POLME